100%
Take off your glasses #challenge
You are young, ambitious and successful. Your life is full of adventures and bright impressions. In the office or during your classes, drinking coffee or enjoying tea, walking around the streets of the old city or in a metropolis, riding a bicycle or driving your own car, loving to swim or conquer mountain peaks - every choice made is made by you! But why are you still in glasses? Why are you limiting your world with glasses or contact lenses?
Be 100% free! Discover if you are a candidate for laser vision correction.
LASER Plus clinic, tel: (032) 224-9-224, (096) 224-9-225
A proven technology for wide-ranging refractive surgery

ZEISS introduced the first ever commercially available excimer laser for use in corneal refractive surgery in 1986. The company’s comprehensive excimer laser treatment knowledge and experience is acknowledged worldwide. MEL90 excimer laser treatment provides procedure safety, precision, efficiency, convenience and outcomes. 

Best surgical experience

The unmatched precision of Zeiss MEL90 excimer laser, 22 years of experience in laser vision correction of best refractive surgeons and thorough preparation to operation - all these factors help ensure quality results for laser vision correction.

 

 

Accurate information for every patient

In our clinic you will get honest answers to all your questions about your individualized laser vision correction. We will tell you everything about methods that we use – PRK, LASIK, Topo LASEK and LASIK Thin Flap. Do not hesitate to ask – if it is important for you, it is important for everyone in LASER Plus clinic. 

MAIN FACTS
22
years of experience
>20 ths
operations
100%
efficiency
15
seconds of laser treatment
10
MINUTES OF THE OPERATION
TO SEE OR NOT TO SEE?
You are to decide
Iiuliia Panchenko
Refractive surgeon, Doctor of Science
The first step to perfect vision is a thorough examination. This examination lasts for about 2 hours and includes visual acuity test with and without correction, refractometry, tonometry, topography, examination of vision fields, pachymetry, careful examination of internal structures of your eyes and a consultation of refractive specialist. 

Together we will set a goal for your operation and choose a method of refractive surgery that meets your life style. I will tell you everything about your individualized procedure and answer all your questions about it. I will be by your side the whole way to your best vision.

So do not hezitate, book your examination today and discover if you are a candidate for laser vision correction!
Iiuliia Panchenko,
Refractive surgery
More...
Do you want to know your vision acuity?
Test your vision acuity and get a discount for thorough examination
~
Моє ліве око бачило 5%, праве – 8%. Лікарі дали мені надію, і дякуючи Богу і вмілим рукам лікарів, операція пройшла успішно – мій зір відновився! Оцінити повноту зору може тільки людина, яка була в цьому обмежена. Я хочу подякувати усьому персоналу за ввічливість, доброту і привітність. У цій клініці почуваєшся дуже затишно і комфортно.
5 довгих років я відважувалася на лазерну корекцію зору – вагалася, розмірковувала, боялася. А потім зробила корекцію і вже за місяць з моїх спогадів повністю зникли окуляри та лінзи. Зараз я навіть не уявляю, навіщо я терпіла стільки років і чого боялася? Вже 4 роки мій зір 100%. У сутінках, за кермом, на морі чи на лижах в Карпатах – окуляри більше не обмежують моє життя!
Поступив в клініку з зором 0,02 та 0,03. Прооперувався восени 2013 р. Завдяки лазерній корекції бачу 100%!!! Пройшло більше ніж півроку, а я досі не можу повірити в те, що просипаюся і бачу все чітко, як в глибокому дитинстіві. Щира подяка усім працівникам клініки, ви даруєте людям одне щ найпотрібніших відчуттів – можливість якісно бачити та насолоджуватися цим.
Коли мене, як людину яка зробила лазерну корекцію, запитують, чи варто її робити, чи я не шкодую, я завжди ставлю зустрічне запитання: "А чи варто, маючи можливість бути вільною та незалежною від окулярів людиною, обмежувати себе в цьому щасті?" Так, саме в щасті, бо після лазерної корекції я зрозуміла сенс цього слова в повному обсязі. Я щаслива, що зробила корекцію! 
Я зробила корекцію у 2008 році. І хоча до операції я дуже боялася, а після операції був певний дискомфорт і кілька днів моє око сльозилося, мій зір досить швидко відновився. З того часу народила чудесну донечку. Не вірте, якщо вам скажуть, що лазерну корекцію треба робити тільки після пологів. Можна мати все одночасно: і щасливу родину, і здоровий зір. 
Сказати, що я задоволений результатом та сервiсом - це не сказати нiчого. Переступивши порiг клiнiки Ви потряпляєте до чудових обдарованих спецiалiстiв. Вiдчувається хороша атмосфера в колективi професіоналів, тут кожен знає і вміє допомогти. Їхні рукиочі )) в поєднанні з високотехнологічним обладнанням дають нам змогу справді бачити по-новому. Я не міг подумати, що кольори та світ навколо такі красиві. У клініці настільки все злагодженно і чітко, за що окремий респект менеджменту. Дуже дякую всім Вам дорогі "лазерівці", дякую всім, чия робота не помітна для ока пацієнта. 
У всіх є мрії. У більшості вони матеріальні. Та я не приховую, і в моєму багажі є такі. Але найбільше за все, мені хотілося б прокинутись зранку, відкрити очі і побачити все навколо чітко та яскраво. Але я була обмежена у цьому. Так, у мене були окуляри, які я з дитинства терпіти не могла. Рік тому почала користуватись лінзами. Так, в них я теж бачила. Але це не те. Зараз не потрібно щоранку вставляти і щовечора виймати лінзи, при цьому дратуватись, що з першого разу не виходить, в кращому з десятого. Це відчуття не передати словами. Моє життя було неначе в тумані... а зараз все зовсім по-іншому. 
І за це безмежно ДЯКУЮ "ЛАЗЕР ПЛЮС" у Львові, за здійснення моєї мрії, особливо чарівниці - Юлия Панченко . І всім працівникам Ирина Куцын за справжній професіоналізм, індивідуальний підхід та домашню і затишну атмосферу. Тепер я впевнена, мрії здійснюються, але всьому свій час. Я щаслива! Зараз моє життя по-справжньому яскраве та кольорове. Бережіть своє здоров'я!
Марія
Ірина
Богдан
Марта
Юлія
Андрій
Катерина
Cataract is no life sentence!
Let your parents enjoy their vision!
A cataract needs to be removed only when vision loss interferes with your everyday activities, such as driving, reading, or watching TV. You and your eye care professional can make this decision together. Once you understand the benefits and risks of surgery, you can make an informed decision about whether cataract surgery is right for you. In most cases, delaying cataract surgery will not cause long-term damage to your eye or make the surgery more difficult. Discover more